YDÜ Yaşam Boyu Eğitim Merkezi Yunanca ve Rusça Eğitimleri 29 Şubat’ta Başlıyor

Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş

Yakın Doğu Üniversitesi Yaşam Boyu Eğitim Merkezi Kısa Dönemli Eğitim programları çerçevesinde YDÜ İktisadi İdari Bilimler Fakültesi öğretim üyesi Dr. Şevki Kıralp yürütücülüğünde gerçekleştirilecek olan Yunanca ve Rusça dil eğitimleri 29 Şubat 2015 tarihinde başlayacak.

Yakın Doğu Üniversitesi Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada, YDÜ Yaşam Boyu Eğitim Merkezi bünyesinde düzenlenen diğer dil kurslarında olduğu gibi Rusça ve Yunanca dil eğitim programlarında da farklı alfabeli dillerin alfabelerinden başlayarak dilin temel kuralları, okuma yazma anlama teknikleri öğretilerek uygulamalı çalışmalar yapılarak, uluslararası geçerliliği olan ders kitapları kullanılarak gerçekleştirilecek.

Dr. Şevki Kıralp : Adadaki İki Toplumun Birbirlerinin Dillerini Öğrenmesi, Toplumlararası İlişkiler Açısından Oldukça Önemli Ve Faydalıdır

Titiz ve detaylı bir çalışmayla hayata geçirecekleri Yunanca kısa dönemli dil eğitim programının bu yıl başlangıç seviyesinde gerçekleştirileceğini ifade eden Dr. Şevki Kıralp katılımcıların bu programda temel Yunanca bilgisine ve dilbilgisinin yanısıra başlangıç seviyesinde günlük konuşma pratiğine sahip olacaklarını belirtti. Toplumlararası ilişkiler ve iletişimde iletişime geçilecek olan toplumun dilini bilmenin önemini vurgulayan ve Yunancanın, Kıbrıslı Rumların anadilidir olduğunun altını çizen Dr. Şevki Kıralp “Adadaki iki toplumun birbirlerinin dillerini öğrenmesi, toplumlararası ilişkiler açısından oldukça önemli ve faydalıdır. Yakın Doğu Üniversitesi’nde başlatacağımız kurslara katılanlar başlangıç düzeyinde Yunanca öğrenecek, temel dil bilgisi kurallarına hâkim olacaklardır. Böylelikle başlangıç düzeyinde; konuşma, konuşulanı anlama, yazma ve metinleri anlama yeteneklerini edineceklerdir.” dedi.

Doç. Dr. Umut Koldaş: Nitelikli Dil Eğitimleri Dünyayı Farklı Bir Dille Ve Farklı Bir Bakış Açısıyla Anlama Ve İfade Etme Olanağı Tanıyor

Yakın Doğu Üniversitesi Yakın Doğu Enstitüsü ve Yaşam Boyu Eğitim Merkezi (YABEM) Müdürü Doç. Dr. Umut Koldaş kurslarla ilgili yapmış olduğu açıklamada Yakın Doğu Üniversitesi İktisadi İdari Bilimler Fakültesi değerli öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Şevki Kıralp tarafından yürütülecek olan Yunanca dil eğitimi programının katılımcılara dünyayı farklı bir dille ve farklı bir bakış açısıyla anlama ve kendilerini öğrendikleri dilin kültür ve düşün dünyasında ifade edebilme olanağı tanıdığını belirtti. Rusya, Yunanistan ve Kıbrıs Rum toplumuyla ilişkilerin dinamizm kazandığı bir dönemde Rusça ve Yunancaya olan ilginin arttığını vurgulayan Doç. Dr. Koldaş, Kıbrıs’ta yaşamlarını sürdürmekte olan ve ülkemize farklı ülkelerden gelen öğrenci ve profesyonellerin yanısıra Rusya , Güney Kıbrıs ve Yunanistan ile ekonomik ve toplumsal ilişkilerinde bu dilleri kullanmak isteyenlerin de kurslara ilgi gösterdiklerini dile getirdi. Bu iki dilin yanısıra Osmanlıca, İngilizce, İtalyanca, Arapça, Almanca, Fransızca ve Yabancılar için Türkçe dillerinde de kısa dönemli sertifika programları düzenlediklerini belirten Doç. Dr. Koldaş katılımcıların Yakın Doğu Üniversitesi’nin nitelikli öğretim elemanlarının yürüttükleri kısa dönemli eğitim programlarında bu dilleri farklı seviyelerde öğrenebileceklerini ve alacakları sertifikaları profesyonel hayatlarında da kullanabileceklerini vurguladı. YDÜ Yaşam Boyu Eğitim Merkezi olarak her yıl olduğu gibi bu yıl da iletişim, bilişim, mimarlık, idari bilimler bilgisayar kullanımı gibi farklı alanlarda elliyi aşkın eğitim programını kurumların, toplumun değişik kesimlerinin ve öğrencilerin ilgisine sunduğunu belirten Doç. Dr. Koldaş, Kıbrıs’ta yaşam boyu eğitim felsefesinin özümsenmesi ve hayata geçirilmesi doğrultusunda yapmış oldukları çalışmaların gerek Kıbrıs Türk toplumu gerekse adada yaşamlarını sürdüren diğer ülke yurttaşlarının yoğun ilgisiyle karşılanmasından memnuniyet duyduklarını kaydetti.

29 Şubat 2016 tarihinde başlayacak olan Yunanca ve Rusça dil eğitimlerine ve diğer Yakın Doğu Enstitüsü kısa dönemli eğitim programlarına kayıt için daha detaylı bilgiye www.neu.edu.tr web sayfasından, nei@neu.edu.tr e-posta adresinden, Yakın Doğu Enstitüsü facebook sayfasından, 223 64 64 (dahili 532) ve 0533 829 97 36 telefonlardan ulaşılabilir.

© Copyright 2018 | Near East Technology