Home » Doç Dr. Zeliha KHASHMAN

Doç Dr. Zeliha KHASHMAN

21 Haziran 1968 Londra-İngilterede doğdu. İlk ve orta egitimini Lefkoşa’da tamamladı. Üniversite eğitimine 1987 yılında Ankara Orta Doğu Teknik Üniversitesi Uluslararası İlişkiler bölümünde başlayıp lisans diplomasını iyi dereceyle 1991 yılında aldı. 1991 yılında İngiltere Nottingham Üniversitesinde uluslararası ilişkiler bölümünde yüksek lisans programına başlayıp 1992 yılında mezun oldu. Yüksek lisans diplomasını aldıktan sonra 1992-1993 yılları arasında KKTC Dışişleri Bakanlığında 3.Sekreter olarak işe başladı. Dışisleri Bakanlığında bir sene çalıştıktan sonra İngiltere’de Leicester Üniversitesinden doktora programına kabul alıp tekrar İngiltereye döndü. 1997 yılında “Kıbrıs’ta Federal/Konfederal Çözüm” adlı doktora tezini tamamlayıp doktor ünvanını alarak mezun olmustur.

1998 yılında yardımcı doçent olarak Yakın Doğu Üniversitesi Uluslararasi Iliskiler bölümünde öğretim üyesi olarak göreve başlamıştır. 2002 yılında bölüm başkanı olmuştur. Ayrıca Nisan 2005 tarihinde uluslararası ilişkiler ana bilim dalında üniversite kendisine doçentlik ünvan ve yetkisini vermiştir.

Zeliha Khashman’ın uzmanlık alanı etnik çatışmaların çözümü olup özel olarak Kıbrıs sorunu üzerinde çalışmaktadır. Bu konularda dergi ve konferanslarda yayınlanmış eserleri bulunmaktadır. Bu konularda verdiği ders ve yayınlar dışında aktif olarakta Kıbrıstaki iki toplumlu aktivitelere/sivil toplum oluşumlarına katılmış ve katılmaya devam etmektedir.

Zeliha Khashman Avrupa’da ve Amerika’da çeşitli uluslararası ilişkiler bölümleriyle temaslar kurup öğrenci değişim programları geliştirmiştir. Bu kapsamda YDÜ Uluslararasi Ilişkiler bölüm öğrencilerini kısa süreli eğitim amaçli söz konusu üniversitelere götürmüştür. Ayrıca üniversitede birçok seminer ve konferansların düzenlenmesine katkı koymuştur. Kıbrıs’taki elçiliklerle temasları olup bu misyonlarda görev yapan diplomatları seminerlere davet edip öğrencilerin uluslararası ilişkilerin pratikte uygulanma süreçlerini profosyenel anlamda gözlemlemelerini sağlamaktadır.

2008 yılında AB Komisyon’un burslarından alarak, İskoçya St.Andrews Üniversitesinde, Çatışmaların Çözümü bölümünde “ziyaretçi öğretim görevlisi” olarak bulunmuş, ders ve seminerler vermiştir.

Mayıs 2010 tarihinden beri YDÜ’deki görevi yanında KKTC Cumhurbaşkanı Dr.Derviş Eroğlu’nun Kıbrıs sorununun çözümü için devam etmekte olan müzakerelere katkı koymak için oluşturduğu Danışma Kurulu üyesi olarak görev yapmaktadır.

 

© Copyright 2018 | Near East Technology