Birimler


Yakın Doğu Enstitüsü; tüm özel, sivil toplum ve kamu kuruluşlarına açık, kurumların ihtiyaçlarına göre oluşturulan özel hizmetiçi eğitim ve seminer programları sunmaktadır. KKTC’de faaliyet gösteren birçok kurum ve kuruluş ile gerçekleştirilen başarılı eğitim programlarının verdiği tecrübe ile ve uluslararası standartlara uygun eğitim kaynakları kullanılarak gerçekleştirilen çok boyutlu eğitim programları hakkında daha fazla bilgi almak için “Eğitim Bilgi ve Teklif Talep Formu” nu kullanarak yde@ydu.edu.tr adresine başvurabilirsiniz.

Akademisyenlere ve lisansüstü öğrencilere çalışmalarının başından sonuna kadar gereksinim duydukları istatistik danışmanlık desteğini sağlamak amacıyla kurulmuş olan birimimizin hizmet verdiği konular:

 1. Araştırmanın planlanması
 2. Örnekleme yöntemi ve uygun örneklem sayısının belirlenmesi
 3. Veri girişinin nasıl yapılması gerektiği hakkında bilgilendirme
 4. Verilerin uygun analiz programı ile hipotezlere uygun şekilde seçilen yöntemlerle analiz edilmesi
 5. Verilerin nasıl yorumlanacağı ile ilgili yol gösterme
 6. Sonuçların tablo ve grafiklerle sunulması ile ilgili destek verilmesi
 7. Bilimsel çalışmaların hakemin/tez danışmanının eleştirilerine göre istatistik açısından revizyonlarının yapılması

Uzmanlar
İstatistik Danışmanlık hizmeti; Yakın Doğu Üniversitesi bünyesinde görev yapan uzman akademisyenler tarafından sunulmaktadır.

Birim Uzmanları:

 • Prof. Dr. İlker Etikan
 • Prof. Dr. Evren Hınçal
 • Yrd. Doç. Dr. Özgür Tosun
 • Yrd. Doç. Dr. Bilgen Kaymakamzade
 • Yrd. Doç. Dr. Nuriye Sancar
 • Arş. Gör. Meliz Yuvalı

Randevu Onay
Randevu tarihi e-posta adresinize bildirilecektir. Tarihin uygun olmaması durumunda veya randevunuza gelemeyeceğiniz zaman lütfen yabem@neu.edu.tr adresine bildiriniz.

Danışmanlık Hizmet Süreci


Yakın Doğu Üniversitesi İstatistik Danışma, Uygulama ve Araştırma birimi tarafından sunulan danışmanlık hizmet süreçleri aşağıdaki şekildedir. İlk etapta “Randevu Talep Formu” üzerinden uzman öğretim üyesi ile iletişime geçilerek danışmanlık talep edilen konular istişare edilir. Daha sonra ham veriler öğretim üyesine gönderilerek danışmanlık planı çıkarılır. İstatistik danışmanlık hizmet bedelinin yarısının Yakın Doğu Üniversitesi Yaşam Boyu Eğitim Merkezi (YABEM) hesabına yatırılmasıyla danışmanlık hizmet süreci başlamaktadır. Hizmetin tamamlanması sonrasında hizmet bedelinin kalan yarısının YABEM hesabına yatırılması ile istatistik programından elde edilen çıktılar teslim edilir ve danışmanlık ücretinin bedelini gösteren fatura düzenlenerek ilgili kişiye verilir.

İstatistik Danışma, Uygulama ve Araştırma Birimi Formu için Tıklayınız.